Pusty tron. Wojny wikingów. Tom 8

Wojny Wikingów to cykl książek z gatunku literatura piękna obca, traktujące o męskich w walkach, ich odwadze i sile oraz władczych ambicjach. Głównymi bohaterami są tutaj niezwyciężeni Wikingowie. Bernard Cornwell w ósmej części Wojny Wikingów „Pusty tron” zabiera czytelników w epokę średniowiecza, która stanowi tło dla rozgrywających się wydarzeń.

Zanim poznasz ósmy tom

Seria książek o wikingach zaczyna się w średniowiecznej Anglii wieku IX. Lutten poszerza swoją ekspansję o ziemię należące do Anglosasów. podczas terytorialnych podbojów dochodzi do krwawych walk. Uhtred, będący synem jednego z głównych dowódców, trafia do duńskiej niewoli po tym, jak jego ojciec poległ w czasie bitwy. Tym samym lata młodości spędza w towarzystwie Wikingów. Niemal automatycznie absorbuje ich sposób bycia oraz charakterystyczne dla nich nawyki. To, co w genach wkrótce się jednak odzywa. Kolejna z duńskich eskapad powoduje, że mężczyzna musi jasno opowiedzieć się, po której stronie stoi i znaleźć swoją własną tożsamość. W kolejnej, drugiej części czytelnik dowiaduje się, że Uhtred traci poważanie króla Alfreda, gwałtownie mu się sprzeciwiając. W akcie zemsty podejmuje decyzję, by podbić jeszcze większe terytoria i zdobyć nowe łupy. Zdobycze mają mu posłużyć do spłacenia długu, który zaciągnął u władz kościoła przed ślubem z Mildrith. Podczas jego nieobecności sytuacja ulega zmianie. Kiedy znów wraca na swoje włości podejmuje ostateczną walkę z najeźdźcą. Zwycięski pojedynek, oprócz sławy i chwały przynosi też ogromne negatywne konsekwencje. W trakcie walk śmierć ponosi przyjaciel mężczyzny, królowa cieni oraz jego nałożnica. Staje przed kolejnym wyzwaniem i walką, którą niechybnie musi stoczyć. W kolejnych częściach czytelnik jest świadkiem pokoju, jaki panuje między Sasami i Duńczykami. Czy potrwa jednak długo? Oczywiście okazuje się, że zbudowany na nietrwałych fundamentach, szybko upada. Jedynym pozytywem jest tutaj poprawa relacji z królem Alfredem. To całkiem dobre posunięcie, ponieważ król będzie potrzebował wsparcia wojownika w trakcie najazdu Duńczyków. Tymczasem zaskakuje postawa samego króla, który prosi mężczyznę o podjęcie negocjacji a nie walki wręcz.

Charakterystyka „Pusty tron. Wojny wikingów. Tom 8”

Kolejna już ósma część bestsellerowego cyklu autora wciąż traktuje o losach bohatera Uhtreda. Opowieść stała się podwaliną do stworzenia serialu BBC „Upadek królestwa”. Akcja toczy się w 911 roku. Władca Mercji ginie i nie ogłasza żadnego swojego następcy. Tron nie może jednak pozostać bez władcy, decyzję podejmuje witam. Jakie będą teraz losy królestwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *