Sekretne śledztwo z wielką polityką w tle

Fani serii przygód norweskiego detektywa Williama Wistinga tym razem dostaną zagadkę ze świata wielkiej polityki. „Ukryty pokój” to najnowsza powieść Jørna Liera Horsta, w której znajdziemy to, co tak lubimy w skandynawskich kryminałach – atrakcyjnie zawiązaną intrygę, mroczny klimat i dużą dawkę autentyzmu.

Niewygodna prawda

Wszystko zaczyna się od śmierci szanowanego polityka, na pozór zwykłej i nie budzącej podejrzeń. Bernhard Clausen, jeden z liderów Partii Pracy, umiera bowiem na zawał serca. Jednak szybko się okazuje, że ten zgon będzie musiał stać się przedmiotem dyskretnego śledztwa. Przeszukanie domku letniskowego Clausena daje bowiem prokuraturze powód, by całkowicie zmienić opinię o zmarłym polityku. Miał on opinię błyskotliwego, inteligentnego i godnego zaufania człowieka, być może jednak nie miało to nic wspólnego z tym, kim był naprawdę.

Prokurator wzywa na rozmowę komisarza Wistinga i zleca mu zbadanie sprawy. Musi zrobić to w białych rękawiczkach, w pełnej dyskrecji. Tak, by w prasie nie pojawiły się żadne przecieki. Bo jeśli jakiekolwiek informacje wypłyną na światło dzienne przed zakończeniem śledztwa, mogą nawet zagrozić bezpieczeństwu państwa.

Wisting wie, jak trudne zadanie przed nim postawiono. Montuje zespół dochodzeniowy ze starannie wybranych ludzi, postanawia też skorzystać z pomocy swojej córki Line. Szybko okazuje się, że wyjaśnienie zagadki śmierci Bernharda Clausena będzie wymagało zbadania odległych spraw z przeszłości, w tym tajemniczego zaginięcia młodego mężczyzny, przypadku nigdy niewyjaśnionego przez policję. Był w nie zamieszany Clausen, pełniący wtedy funkcję ministra zdrowia, ale wówczas zlekceważono ten wątek i nie pociągnięto w śledztwie. Teraz trzeba będzie do niego wrócić, by rozszyfrować tajemnicę życia i śmierci Clausena.

Na kanwie własnych doświadczeń

Autor powieści, Jørn Lier Horst, jest byłym policjantem. Przez wiele lat był szefem wydziału śledczego w norweskiej policji. To doświadczenie procentuje w jego pisarskiej karierze. Kryminały wychodzące spod jego pióra mają ogromny walor autentyzmu i wręcz reporterski klimat, co sprawia, że cieszą się powodzeniem u czytelników i są doceniane przez krytykę. Pisarz ma na koncie wiele nagród, w tym tytuł skandynawskiej książki roku, jakim wyróżniono jego powieść „Jaskiniowiec”. Jej bohaterem był również detektyw Wisting, główna postać najpopularniejszego cyklu Horsta.

Aktywność pisarza jest jednak dużo szersza. Oprócz sensacji dla dorosłych Horst pisze także powieści dla dzieci i młodzieży (m.in. seria „Biuro Detektywistyczne Nr 2”), jest również autorem dramatów, często goszczących na scenach norweskich teatrów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *